Technologia prefabrykowana zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Tempo budowy jest niezwykle szybkie. Już kilka tygodni po rozpoczęciu budowy można zamieszkać w wykończonym domu.
Zalety technologii prefabrykowanej
Prefabrykaty z betonu są trwałe, solidne i ciepłe. Najczęściej prefabrykaty wykonuje się z keramzytu. Jest nie tylko lekki i trwały. Jest odporny na wilgoć i pleśń. Prefabrykat z betonu wykonywany jest w fabryce. To właśnie tam na podstawie wcześniej dostarczonego projektu wykonuje się otwory na drzwi i okna w płytach prefabrykowanych. Na plac budowy transportowane są więc gotowe już płyty, które wystarczy jedynie zamontować. Składa się je niczym domek z klocków lego.
Cena domu prefabrykowanego
To ile będzie kosztował gotowy już budynek w dużej mierze uzależnione jest od projektu. Im bardziej skomplikowana bryła budynku tym wyższa będzie jego cena. Możemy jedynie szacunkowo przybliżyć to, ile będzie kosztował dom o powierzchni 100 mkw. z prostym dwuspadowym dachem w technologii prefabrykowanej. Cena takiego domu może wynosić około 110 tys. zł. Jak widać cena jest dość kusząca. Przede wszystkim budowa w tej technologii trwa zaledwie kilka tygodni.
Jaki projekt?
Całe szczęście w katalogach zawierających gotowe projekty coraz częściej trafimy na projekty domów prefabrykowanych. Rzecz jasna zdecydowana większość projektów dotyczy technologii tradycyjnej, murowanej. Możemy więc mieć pewne problemy ze znalezieniem idealnego projektu w mniej popularnej technologii prefabrykowanej. Najlepiej zdecydować się na projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Wtedy mamy pewność, że nasz dom będzie spełniał wszystkie nasze potrzeby.
Dobrze zaprojektowane konstrukcje żelbetowe mają również przewidziane otwory na instalacje elektryczne czy wodne. Dzięki temu czas budowy również się skraca. Na każdym etapie budowy można też dowolnie dodać nowe otwory drzwiowe lub okienne.
Technologia prefabrykowana znana w Polsce od dawna
Co ciekawe, prefabrykaty z betonu mogą być objęte gwarancją. Producenci tego typu domów mogą oferować swoim klientom gwarancję nawet na 25 lat. Nie trzeba zatrudniać profesjonalnej ekipy budowlanej. Połączeniem wszystkich poszczególnych elementów w jedną całość zajmuje się wykwalifikowana ekipa. My Polacy technologię prefabrykowaną znamy doskonale od lat 70-tych. Budowa nowoczesnego domu jednorodzinnego z prefabrykatów może przypominać budowę z wielkiej płyty. Całe szczęście dzisiaj technologia ta jest o wiele lepiej rozwinięta. Dzięki temu można uzyskać zupełnie dowolny kształt bryły. W okresie PRL-u było to niemożliwe. Za pomocą technologii prefabrykowanej można więc zaprojektować i zbudować niemal każdy budynek, nawet ten najbardziej nowatorski.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z fabudwkb.com.pl/.