Możliwość usunięcia tatuażu to świetne rozwiązanie dla osób, które zmieniły swoje preferencje, upodobania lub chcą wykorzystać szansę na awans, a przeszkodą jest nieadekwatny do okoliczności i widoczny tatuaż. Wiele osób wraz z wiekiem rozważa opcję usunięcia tatuażu, jeśli już się z nim nie utożsamiają bądź wykonanie projektu ma wiele do życzenia. W tym celu konieczne jest umówienie się do lekarza medycyny estetycznej lub kosmetologa, który z pomocą zaawansowanego technologicznie sprzętu zmniejszy widoczność tatuażu na skórze. Czy jednak każdy tatuaż można usunąć całkowicie?
Jakiego tatuażu nie da się całkowicie usunąć?
Tatuaż to projekt graficzny, którego wykonanie opiera się na wprowadzeniu pigmentu pod skórę. Obecnie można zdecydować się zarówno na tatuaże jedno-, jak i wielobarwne. Ważne jest jednak, aby stosować odpowiednie preparaty pielęgnacyjne, ponieważ z czasem tatuaż może wyblaknąć i prezentować się mniej estetycznie.
Jeśli natomiast podejmuje się decyzję o usuwaniu tatuażu, należy mieć na uwadze, iż nie zawsze można uzyskać w 100% zadowalający efekt wizualny. Od czego to zależy? Przede wszystkim od barwnika, który został wykorzystany w studiu tatuażu. Chodzi tutaj nie tylko o jego jakość, ale także kolor. Najtrudniej usuwa się tatuaże wykonane jasnymi pigmentami. Mogą one nie wchodzić w reakcję z laserem, przez co rozjaśnieją, ale wciąż pozostanie widoczny ślad na ciele. Chodzi tutaj przede wszystkim o pigment czerwony, turkusowy, zielony, żółty.
Inaczej jednak wygląda kwestia eliminowania tatuaży wykonanych z czarnego, brązowego lub granatowego pigmentu. W tym przypadku ich reakcja na laseroterapię jest największa, dlatego też najszybciej można uzyskać jak najbardziej satysfakcjonujące rezultaty.
Ostatnimi czasy wykorzystuje się także pigment biały, który pozwala uzyskać rewelacyjne efekty przy konturowaniu tatuażu. Jest to jednak kolor, który praktycznie w ogóle nie wchodzi w reakcję z laserem.
Warto pamiętać też o tym, iż im starszy tatuaż, tym trudniej będzie się go pozbyć. Trudniej również usunąć złej jakości tusze — chociażby te stosowane amatorsko.
Jak wygląda proces usuwania tatuażu?
Do omawianego zabiegu wykorzystuje się tak zwany laser nanosekundowy. Przed wykonaniem całej procedury oczyszcza się obszar skóry z tatuażem i aplikuje krem o działaniu znieczulającym. Następnie ukierunkowuje się wiązkę lasera, który przenika przez skórę i wchodzi w reakcję z pigmentem. Powoduje to rozbijanie mikrocząsteczek barwnika, które kolejno są usuwane w wyniku metabolizmu z organizmu.
Po zabiegu może pojawić się miejscowe zaczerwienienie i niewielka opuchlizna. Jak uważa lek. Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, cały proces może składać się z kilku sesji zabiegowych, które zajmują przeważnie około 5-8 tygodni. Przez czas rekonwalescencji ważne jest zakładanie czystych opatrunków i regularne odkażanie miejsca poddanego usuwaniu tatuażu. Należy także aplikować specjalny krem pozabiegowy, aby gojenie się rany przebiegało sprawnie i bez komplikacji.
Dlatego też warto pamiętać o tym, iż jedna sesja zabiegowa to zdecydowanie za mało. Wiązka lasera musi dotrzeć do barwnika znajdującego się na różnej głębokości w skórze. Jednocześnie nie można wydłużać pojedynczej sesji zabiegowej, gdyż mogłoby to prowadzić do uszkodzenia skóry i powstawania blizn. Dlatego ważny jest etap gojenia i ponowne przystąpienie do następnej sesji w terminie ustalonym przez lekarza.
Konsultacja przez zabiegiem usuwania tatuażu
Zanim przystąpi się do usunięcia tatuażu, lekarz przeprowadza wstępną konsultację i upewnia się, że nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Ważne, aby skóra pacjenta nie była opalona. Istotna jest także ogólna kondycja zdrowotna pacjenta, wykluczenie chorób tkanki łącznej, aktywnych stanów zapalnych, chorób nowotworowych i nieuregulowanej cukrzycy.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy zabieg umożliwi Ci całkowite pozbycie się Twojego tatuażu, możesz umówić się na konsultację w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.