Każdego roku do pracy do Niemiec wyjeżdżają albo nawet dojeżdżają (z rejonów nadgranicznych) tysiące pracowników. Tam odprowadzają podatki, tam podlegają pod system wsparcia socjalnego. Mają również obowiązek rozliczania się z tamtejszym urzędem skarbowym. Począwszy od poprzedniego roku podatkowego należy rozliczyć się do 31 lipca. Część osób będzie musiała dopłacić a część uzyska zwrot podatku z Niemiec. Jeżeli nie uczynimy tego w terminie, możemy zostać ukarani.
Czy będzie przysługiwał mi zwrot podatku z Niemiec?
Wszystko zależy od tego, jakie osiągniemy w Niemczech przychody. Należy pamiętać o tym, iż kwota wolna od podatku jest tam dużo wyższa niż w naszym kraju, wynosząca około dziewięciu tysięcy euro. W naszym kraju kwota wolna od podatku wynosi zaledwie trzy tysiące. Można więc zobaczyć tę różnicę. Można więc łatwo oszacować, czy będzie nam przysługiwał zwrot podatku z Niemiec. Aby go uzyskać, należy wystąpić do właściwego terytorialnie do naszego miejsca zatrudnienia urzędu skarbowego. Można wystąpić o zwrot podatku z Niemiec nawet do 4 lat wstecz.
Ile się czeka na zwrot podatku z Niemiec?
Tutaj niestety okres oczekiwania jest dłuższy niż w Polsce. Zwyczajowo czeka się po kilka miesięcy, średnio jest to pół roku. Należy jednak pamiętać, iż jakiekolwiek próby przyspieszenia wypłaty zwrotu podatku z Niemiec będą bezskuteczne. Tamtejszy urząd skarbowy nie ma ustawowo określonego terminu na wypłatę. Trzeba po prostu cierpliwie czekać, kiedy uda się otrzymać środki.