Audyt sprawozdań finansowych to pewnego rodzaju zweryfikowanie poprawności prowadzenia rachunkowości w firmie. Nie są to sprawy łatwe, dlatego należy je zlecić profesjonalistom. Niezależna opinia w tej kwestii jest istotna dla niektórych sektorów, od których wymaga się pełnej dokumentacji i rzetelności prowadzenia biznesu.
Kto przeprowadza audyt?
Audyt sprawozdań finansowych jest procesem, który ma na celu uwiarygodnić fakt prowadzenia przez przedsiębiorcę rzetelnej, zgodnej z prawem rachunkowości. Aby móc przeprowadzić audyt, należy posiadać odpowiednie wykształcenie, a także przejść przez szkolenie zakończone egzaminem, po którym uzyskuje się tytuł biegłego rewidenta. Zawód ten określa ustawa z 11 maja 2017 roku o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Określa ona dokładnie sektory, w których biegły rewident działa, a także jego prawa i obowiązki w zakresie wykonywanej pracy. Jest to osoba obiektywna, której działanie stawia kropkę nad i w kwestii wiarygodności działań finansowych przedsiębiorstwa.
W jakim celu przeprowadza się audyt?
W dużych firmach istnieje wręcz nieskończona liczba możliwych do popełnienia błędów w kwestiach rachunkowych czy podatkowych. Niestety, jest też możliwość popełnienia przestępstwa podatkowego, gdyż pieniądze wchodzą do firmy z różnych źródeł, i wypływają na różne konta. Bez względu na to, czy chodzi o wielomilionowy przetarg, czy o zakup środków czystości do firmowej toalety, każda złotówka, która wpłynęła lub wypłynęła z firmowego konta, musi zostać zaksięgowana. Firmy mają obowiązek przedstawiania sprawozdań finansowych z każdego roku prowadzonej działalności. Sprawozdania te muszą być zgodne z wszelkim i przepisami prawnymi, które mają w danej sytuacji zastosowanie.
Audyt sprawozdań finansowych to dla wielu dużych przedsiębiorstw trudny czas, wymagający uporządkowania wielu kwestii finansowych i wytężonej pracy wielu działów, w szczególności działu finansowego. Dla państwa jest to z kolei sposób na weryfikację tego, czy firma działa jak należy, i czy nie ma podstaw do zwiększenia czujności. Dzięki działaniu audytów, przedsiębiorstwa nie mogą działać samowolnie, a wszyscy przedsiębiorcy są równi względem prawa i urzędu skarbowego.