Badanie EKG jest zabiegiem diagnostycznym, którego zadaniem jest wykrycie zaburzeń pracy serca pacjenta. Badanie to przeprowadzane jest zarówno u osób starszych, jak i dzieci. Jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lecz, czym właściwie jest to badanie i jak analizować jego wyniki?
Dla kogo zalecane jest badanie EKG?
Elektrokardiografia powinna być wykonywana u każdego, u kogo została rozpoznana wcześniejsza choroba układu sercowo-naczyniowego. Są to osoby, które cierpią na takie choroby jak miażdżyca, zaburzenia rytmu serca, czy zapalenie mięśnia sercowego. Ponadto badania kontrolne powinny być wykonywane u osób, u których podejrzewane są choroby układu mięśniowo-sercowego.
Elektrokardiografia bardzo często wykonywana jest w trakcie badań okresowych, u pracowników w podwyższonej grupie ryzyka. Ponadto badania EKG powinny być wykonywane, w określonych odstępach czasu, gdy leczone są one lekami, które mogą wpływać na układ krążenia lub są po 40. roku życia.
Czym jest badanie EKG?
Jak już zostało to wcześniej wspomniane elektrokardiografia to badanie całkowicie bezbolesne. Jest również najtańszym i najczęściej wykonywanym badaniem kardiologicznym. Badanie EKG pozwala ocenić dokładną częstość pracy serca, występowanie bloków przewodzenia, określić cechy niedokrwienia mięśnia sercowego, a także pozwala określić dominujący rytm serca.
Badanie EKG polega na naklejeniu sześciu elektrod na klatkę piersiową pacjenta oraz po jednej na nadgarstkach i kostkach nóg. W trakcie badania pacjent nie może poruszać się ani mówić, ponieważ może to zakłócić prawidłowy obraz wyniku. W trakcie badania przez ciało, dzięki podpiętym elektrodom, zaczyna przepływać prąd. Po zakończonym badaniu lekarz lub pielęgniarka usuwa elektrody ze skóry pacjenta, a następnie odczytuje wynik badania.
Analiza EKG – jak analizować wyniki badania elektrokardiograficznego?
Sam zapis badania EKG składa się z linii izoelektrycznej, czyli poziomej linii, która została zarejestrowana w czasie, kiedy w sercu nie stwierdza się żadnych pobudzeń. Analiza EKG przeprowadzana jest przez lekarza kardiologa. Polega na odpowiednim oczytaniu wszelkich załamań, które pojawiły się w trakcie badania.
W trakcie analizy EKG lekarz dokonuje podziału załamań na konkretne grupy. Są to załamki Q, R, S, QRS, T, P oraz U. Każdy z nich odpowiada za inne problemy, które wykrywane są w trackie analizy badania EKG.