Jednym z bardzo popularnych i efektywnych materiałów hydroizolacyjnych jest papa termozgrzewalna. Wykorzystywana jest między innymi do izolacji dachów, balkonów, tarasów i fundamentów, doskonale chroni przed wilgocią. Posiada szereg korzystnych właściwości i zalet, które sprawiają, że jest bardzo ceniona, zwłaszcza jako materiał zastępczy dla zwykłej papy klejonej lepikiem. W przypadku, gdy jako rozwiązanie izolacyjne brana jest pod uwagę papa termozgrzewalna cena waha się od 10 do około 20 zł za metr kwadratowy, w zależności od producenta i jakości pokrycia.
Budowa papy termozgrzewalnej
Papa zgrzewalna występuje najczęściej w rolce i składa się z posypki, czyli warstwy wierzchniej, górnej i dolnej warstwy bituminu, osnowy nośnej oraz folii antyadhezyjnej. Posypka nie tylko nadaje papie estetyczny wygląd. Jej główną rolą jest ochrona materiału przed szkodliwym promieniowaniem UV oraz nadmiernym rozgrzaniem. Warstwa bituminu, zarówno górna jak i dolna, znana jest również jako asfalt. Dzięki niej możliwe jest połączenie papy z podłożem poprzez rozgrzanie materiału, stąd przede wszystkim to od rodzaju asfaltu zależy, jakie papa zgrzewalna będzie miała parametry. Przykładowo, asfalt modyfikowany SBS ma bardzo wysoką elastyczność, co jest zdecydowanym plusem, ponieważ łatwo nie ulegnie skruszeniu. Jest to materiał bardzo dobrej jakości, spływa dopiero przy 120 stopniach Celsjusza, oraz jest w stanie wytrzymać temperaturę do -20 stopni bez łamania się. Takie parametry świadczą o wytrzymałości i uniwersalności tego rodzaju asfaltu, oraz z pewnością podniosą cenę papy termozgrzewalnej. Niskiej jakości asfaltem jest z kolei asfalt oksydowany, który ma zerową wydłużalność (gdzie w przypadku asfaltu SBS wynosi ona aż do 2000%), kruszy się już przy 0 stopniach Celsjusza oraz ma stosunkowo niską temperaturę spływania, równą 70 stopni Celsjusza. Równie istotnym elementem papy termozgrzewalnej jest jej osnowa nośna, która decyduje o wytrzymałości mechanicznej materiału, stanowiąc swego rodzaju rusztowanie dla bituminu. Może to być tkanina szklana, welon szklany, włóknina poliestrowa lub kompozyt poliestrowo-szklany.
Zalety papy termozgrzewalnej
Papa termozgrzewalna cieszy się ogromną popularnością ze względu na fakt, że jest to stosunkowo tanie rozwiązanie izolacyjne, które jednocześnie jest niezwykle skuteczne. Papa zgrzewalna cechuje się łatwością układania, tworząc bardzo szczelne i wytrzymałe połączenia oraz elastyczne, trwałe powłoki. Jest to również materiał wyjątkowo uniwersalny.