Drewno jest materiałem od stuleci wykorzystywanym w budownictwie. Budowania drewnianych domów w naszym kraju zaprzestano jakiś czas temu; o wiele częściej i chętniej budowane były domy murowane. Dzisiaj drewniane domy znów powracają do łask. Popularne stają się domy drewniane całoroczne.
Domy drewniane całoroczne: jakie są ich zalety?
Domy drewniane całoroczne są dzisiaj najczęściej w technologii szkieletowej. Tego typu budownictwo narodziło się w Szwecji. W technologii tej budowane są również domy w Kanadzie. Współcześnie budowane domy są trwałe, bardzo funkcjonalne, a co najważniejsze – energooszczędne. Do jednych z największych zalet należy szybki czas ich wznoszenia. Domy te powstają w technologii suchej, a to oznacza, że nie ma poza fundamentami żadnych betonowych elementów, które muszą wyschnąć. Nie ma więc żadnych przerw w budowie, dlatego prace przy wznoszeniu domu w technologii szkieletowej trwają 4-6 miesięcy. Do budowy domów drewnianych wykorzystywane jest drewno najwyższej jakości. Dobre firmy używają tylko dobrze wysuszonego drewna. Jest ono oczywiście jeszcze odpowiednio impregnowane.
Inne walory domów z drewna
Drewniane domy są bardzo przyjazne dla domowników. W ich wnętrzach tworzy się specyficzny i korzystnie wpływający na domowników mikroklimat; jest to zasługa wyjątkowych właściwości drewna. Domy zbudowane w technologii szkieletowej są też bardzo ciepłe w okresie zimy. Ociepla się je podwójnie: płytami styropianowymi i wełną mineralną. W sumie warstwa izolacji termicznej ma grubość przynajmniej 25 cm.
Szybkość montażu, coraz bardziej atrakcyjne ceny, energooszczędność – to największe zalety całorocznych domów z drewna budowanych w technologii szkieletowej. Powierzając budowę domu renomowanej firmie możemy być pewni, że dom będzie wyjątkowo trwały, zbudowany zgodnie z zasadami dla domów szkieletowych.