Medycyna naturalna wydaje się być nieco zapomniana. Jednak w sytuacji, kiedy inne sposoby leczenia zawiodły – okazuje się być jedynym rozwiązaniem. Szczególną popularność zyskują rośliny, posiadające szerokie spektrum działania, jak korzeń kudzu.
Bogate zastosowanie
Opornik bądź ołownik łatkowaty, zwany popularnie kudzu, to roślina wykorzystywana od lat w medycynie Dalekiego Wschodu. Jej sproszkowany korzeń stanowi tam podstawę do przyrządzania wodnych naparów lub suchych ekstraktów alkoholowych.Lecznicze właściwości rośliny okazują się szczególnie pomocne podczas walki z grypą, wysoką gorączką, nudnościami, migreną oraz chorobami górnych dróg oddechowych. Dzięki korzeniowi kudzu można również obniżyć ciśnienie krwi i wspomóc koncentrację, nawet w sytuacji wzmożonego wysiłku intelektualnego.Badania wykazują też, że kudzu root może być pomocny w walce z silnymi uzależnieniami, takimi jak alkohol.
Walka z nałogiem
Zawarte w korzeniu kudzu związki flawonoidowe, do których należy daidzyna i pueraryna, pozwalają ograniczyć ilość spożywanego alkoholu etylowego. Badania przeprowadzane w tym zakresie nie wyjaśniły dokładnych przyczyn tej zależności. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że jest to skutek wydzielanych po spożyciu wyciągu z korzenia ,,hormonów szczęścia”. Pojawiają się zatem uczucia podobne do tych, które występują po spożyciu określonej ilości alkoholu. Dlatego też sięgnięcie po alkohol okazuje się zbyteczne.Tego rodzaju zależności mogą być również wykorzystywane do leczenia innych silnych uzależnień, takich jak nikotyna czy narkotyki.
Łagodzenie menopauzy
Znajdująca się w korzeniu kudzu genisteina może znacząco łagodzić objawy menopauzy. Działanie tego związku, przypominające reakcję na żeński hormon- estrogen, reguluje istniejące w organizmie niedobory w tym zakresie. Zatem objawy takie jak zawroty głowy, uderzenia gorąca oraz utrata masy ciała, ulegają widocznemu złagodzeniu. Genisteina zmniejsza również ryzyko chorób serca oraz występowania chorób nowotworowych.
Gdzie znaleźć leczniczy korzeń?
Korzeń dostępny jest w sklepach zielarskich oraz aptekach, w dwóch postaciach – to skrobia oraz kudzu tabletki. Mączka może być przy tym wykorzystywana w kuchni do zagęszczania potraw. Natomiast wykonywane w oparciu o korzeń kudzu tabletki, są często spotykane pod nazwą kudzu root. Zarówno cena skrobii, jak i tabletek jest przystępna, mieści się bowiem w przedziale od 20 do 50 zł.