Współczesny rynek na całym świecie rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Nic więc dziwnego, że w szczególności ogromna presja ciąży na firmach produkcyjnych, które chcąc się utrzymać na rynku muszą tej presji sprostać najlepiej, ja tylko będą w stanie. Jednym ze sposobów pomagających w tym celu jest z całą pewnością dobrze zaplanowana optymalizacja procesów produkcyjnych.
Zautomatyzowane branże – problem czy wielka zaleta?
Nie jedna prężnie rozwijająca się branża swoją działalność w ogromnym stopniu opiera na automatyzacji. Choć w wielu względów jest to rozwiązanie wygodne i efektywne, to jednak stosując bardzo dużą automatyzację w produkcji nie da się uniknąć także pewnych problemów.
Chodzi tu przede wszystkim o:
-narastanie dodatkowych kosztów, które przede wszystkim wynikają z konieczności magazynowania nadwyżek surowców, które pojawić się mogą, jeśli optymalizacja procesu produkcji nie jest przeprowadzona w odpowiedni sposób;
-zamówienia w zdecydowanej większości przypadków (co często niestety nie jest korzystne dla przedsiębiorstwa produkcyjnego) realizowane muszą być w trybie „just in time”;
-terminy dostaw w wielu przypadkach są dość wyśrubowane, co powoduje duże utrudnienia w zapewnieni ich terminowości;
-jeśli optymalizacja procesu produkcji nie zostanie odpowiednio przeprowadzona, wówczas przedsiębiorstwo jest narażone na dużą stratę materiałów oraz surowców.
Optymalizacja procesów produkcyjnych – które podejście będzie najefektywniejsze?
Wiele firm produkcyjnych zatrudnia specjalistów, których głównym zadaniem jest optymalizacja procesu produkcji, aby przedsiębiorstwo czerpało z tego jak najwięcej korzyści. Większość z nich działa wedle zasady DMAIC czyli:
-define (zdefiniowanie),
-measure (pomiary),
-analyze (analiza),
-improve (ulepszanie),
-control (kontrola).Każdy z etapów dotyczy tak naprawdę czego innego, pozwalając tym samym na rozwiązanie wielu problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorstwa, w przypadku których nie została dotychczas prawidłowo wdrożona optymalizacja procesów produkcyjnych. W zależności od stopnia problematyki oraz sposobu działania osoby zajmującej się optymalizacją produkcji mogą być tu zastosowane bardzo różnorodne narzędzia, ważniejsza od ich rodzaju jest efektywność działania.