Wiaty ogrodowe coraz częściej zdobią przydomowe ogrody. Ich popularność rośnie ze względu na mnogość zastosowań oraz funkcjonalność. Mogą służyć jako zadaszenie pod grilla i ogrodowy zestaw wypoczynkowy oraz mogą pełnić funkcję zadaszenia na samochód. Jak samodzielnie zamontować wiatę ogrodową?
Samodzielny montaż wiaty
Montaż wiaty ogrodowej nie jest skomplikowany. Do zestawu, producent dołącza zazwyczaj instrukcję montażu, dzięki czemu praca jest znacznie ułatwiona. Co więcej, liczni producenci wiat ogrodowych oferują w ramach swoich usług montaż wiaty w cenie zakupu lub za niewielką dopłatą. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż, całość prac może potrwać kilka godzin. Podczas wykonywania fundamentów pod wiatę ogrodową, należy zapoznać się wcześniej z cała instrukcją montażu, ze względu na konieczność umieszczenia w trakcje elementów posadowienie wiaty.
Zalety gotowej wiaty do samodzielnego montażu
Zakup gotowej altany ogrodowej przeznaczonej do samodzielnego montażu ma wiele zalet. Wśród nich wyróżniamy:
1. Elementy wiat ogrodowych są impregnowane ciśnieniowo, co zapewnia ich trwałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne – deszcz, śnieg, wiatr czy słońce. Co więcej, elementy wiaty można zamówić w dowolnym kolorze.
2. Wiaty ogrodowe projektowane są tak, aby ich wymiary umożliwiały wykorzystanie paneli ogrodzeniowych. Stwarza to dużą swobodę w projektowaniu wiaty ogrodowej, tak, aby pasowała ona do pozostałych elementów wyposażenia ogrodu, np. ogrodzenia czy pergoli.
3. Firmy specjalizujące się w produkcji gotowych wiat ogrodowych do samodzielnego montażu często oferują oryginalne projekty wiat o ciekawych kształtach. Możliwe jest również dostosowanie projektu wiaty do własnych oczekiwań i potrzeb.
Budowa wiaty ogrodowej a pozwolenie na budowę
W przypadku, gdy powierzchnia wiaty nie przekracza 35 m2 nie ma konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę. Do powierzchni zabudowy nie wlicza się powierzchni tarasu, werandy czy ganku, jeżeli ich powierzchnia nie przekracza 12 m2. Zamiar budowy należy jednak zgłosić w urzędzie powiatowym. W przypadku, gdy starosta lub prezydent miasta nie wniosą sprzeciwu do wniosku w ciągu 30 dni, można przystąpić do budowy obiektu. Budowę wiaty ogrodowej należy rozpocząć w ciągu 2 lat od momentu zgłoszenia.
Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Megiw – producentem saun zewnętrznych