Ważnym etapem rozwoju dziecka jest nauka samodzielnego jedzenia. Kiedy przychodzi czas na to, żeby dziecko podczas obiadu wzięło sprawy w swoje ręce? O czym należy pamiętać, ucząc dziecko nowych, praktycznych umiejętności? Czy warto zainwestować w krzesełko do karmienia? Sprawdź!
Daj dziecku swobodę
Pierwsze próby włożenia do buzi łyżeczki z kaszką często podejmują już dzieci, które dopiero ukończyły 10-12 rok życia. Nie studź entuzjazmu swojego dziecka, nawet, jeśli uważasz, że to za wcześnie na samodzielne jedzenie. Mimo tego, że większość pokarmu wyląduje nie w buzi, a wokół maluszka, należy dać dziecku swobodę, aby nie przyzwyczajać go do bierności podczas posiłków.
Krzesełko do karmienia: jedzenie staje się prostsze!
Zadaniem każdego rodzica jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa i wygody podczas spożywania posiłków. Z oczywistych przyczyn posadzenie malutkiego dziecka na krześle czy stole dla rodziców nie wchodzi w grę. Nieocenioną pomocą podczas nauki jedzenia będzie krzesełko do karmienia. Regulowany, stabilny mebel z szelkami i wygodną, szeroką tacką dostosowany jest do budowy anatomicznej dzieci, które umieją już swobodnie siedzieć. Pamiętaj o tym, aby wybrać model z materiałów, które łatwo utrzymać w czystości.
Najpierw rączka, potem łyżka
Już ośmiomiesięczne dzieci potrafią trzymać w rączce przedmioty, jednak precyzja chwytu przychodzi nieco później (chwyt szczypcowy wykształca się w 9-10 miesiącu życia). Zanim zaczniesz ćwiczyć z malcem jedzenie łyżką, pozwól mu wkładać do buzi palcami pokrojone warzywa i owoce.
Talerze i łyżeczki
Każdy rodzic wie, że małe dzieci podczas spożywania posiłków potrafią narobić bałaganu. Zrzucanie łyżeczek czy strącanie ze stołu miseczek z zupą są na porządku dziennym. Aby zminimalizować ryzyko skaleczenia się dziecka, jedzenie podawaj zawsze na naczyniach z tworzywa sztucznego pozbawionego bisfenolu. Ważne jest, aby w domu znalazły się również dedykowane najmłodszym użytkownikom sztućce o niewielkich rozmiarach i pozbawione ostrych krawędzi.