Program Mój Prąd rozpowszechnił trend na instalacje fotowoltaiczne na terenie całej Polski. 6 listopada 2020 roku złożono 200-tysięczny wniosek i w ten sposób pula miliarda złotych, które były przeznaczona do tego celu, została wyczerpana. W związku z zapotrzebowaniem i dużym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Kielc, jak i całej Polski, program będzie kontynuowany w 2021 roku. Czym jest program Mój Prąd? Co trzeba zrobić, by skorzystać z niego w Kielcach? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Czym jest program Mój Prąd?
“Od dawna w Polsce za główne źródło energii uznawano węgiel. Jednak z tego powodu powietrze stało się nadzwyczaj zanieczyszczone. Smog, który unosi się nad mnóstwem polskich miast sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej. Program Czyste Powietrze i jego uzupełnienie – program Mój Prąd, są rozwiązaniem tego problemu. Mają one na celu zachęcić ludzi do korzystania z instalacji fotowoltaicznych i zaprzestania używania węgla. Wniosków wciąż przybywa, ponieważ dofinansowanie wynosi nawet 5 tysięcy złotych.” – powiedziała Pani Joanna, pracująca w firmie Fotowoltaika Kielce APP Energy, znajdującej się pod adresem: Bohaterów Warszawy 6/7g, 25-394 Kielce (tel: 603 243 885).
Po tym jak pula 1 miliarda złotych się wyczerpała, Ministerstwo Klimatu oraz NFOŚiGW zadecydowało o zasileniu programu o 100 milionów złotych. Dzięki temu dotację może dostać następne 20 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Instalacje te pomagają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, zadbać o środowisko naturalne i zredukować dwutlenek węgla o mniej więcej milion kilogramów rocznie!
Pierwszy nabór wniosków wystartował 30.08.2019, a został zakończony 20.12.2019. Następny nabór ruszył od 13.01.2020, od 31.03.2020 z racji pandemii zaczęto składać wnioski jedynie drogą elektroniczną, a przyjmowanie ich zakończy się 18.12.2020.
Jakie są warunki skorzystania z programu “Mój Prąd” w Kielcach?
Z programu Mój Prąd mogą korzystać osoby fizyczne, które energię wytwarzają tylko i wyłącznie na osobiste potrzeby. Osoby takie muszą mieć podpisaną kompleksową umowę z operatorem systemu dystrybucyjnego (w skrócie OSD) albo z zakładem energetycznym. Umowa ta reguluje sprawy związane z użytkiem sieci energii elektrycznej, która jest wytwarzana przy wykorzystaniu mikroinstalacji fotowoltaicznej.
Dotację można dostać również wtedy, gdy jest się posiadaczem już gotowej instalacji, która została podłączona do sieci lub gdy chce się rozbudować taką instalację. Jeśli ktoś poniósł koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznej po 23.07.2019 roku, również może ubiegać się o dofinansowanie.
Jak złożyć wniosek drogą elektroniczną?
By złożyć wniosek online, należy posiadać e-dowód albo profil zaufany. Można go założyć przez stronę www.gov.pl.
Wymagane jest dołączenie dokumentów:
- kopia faktury, która jest potwierdzeniem dostawy i montażu instalacji fotowoltaicznej, musi ona zawierać opis „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
- potwierdzenie zapłacenia powyższej faktury,
- zaświadczenie od OSD dotyczące montażu licznika i numer Punktu Poboru Mocy,
- jeśli montaż instalacji został wykonany samodzielnie, trzeba załączyć odpowiednie oświadczenie i potwierdzenie odpowiednich kwalifikacji.
Jeśli okaże się, że przesłana dokumentacja nie jest kompletna lub wniosek został błędnie wypełniony, informacja o tym będzie wysłana na adres e-mail podany we wniosku.
Można skorzystać z pełnomocnika, który pomoże tym, którzy nie posiadają e-dowodu lub profilu zaufanego. Wzór odpowiedniego pełnomocnictwa znajduje się na stronie mojprad.gov.pl w zakładce „złóż wniosek”. Wystarczy wydrukować ten dokument i załączyć go w postaci skanu do formularza.
Czy program Mój Prąd już zostanie zakończony?
Osoby, które nie podjęły decyzji odnośnie złożenia wniosku mogą być spokojne. Rząd oznajmił, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku, a nawet zostanie rozszerzony. Zainteresowanie programem nie maleje, dlatego ta decyzja z pewnością ucieszy mieszkańców zarówno Kielc, jak i całej Polski. Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na wiele lat, szansa na czystsze powietrze, odnowę środowiska i comiesięczne oszczędności na rachunkach. Warto przemyśleć zamontowanie jej w swoim domu i skorzystanie z dofinansowania.