Nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki sączącej się przez słuchawki, ale nie znosisz wiecznie plączącego się kabla? Lubisz mieć wolne ręce podczas rozmowy przez telefon? A może namiętnie „grasz w gry” na komputerze i potrzebujesz odciąć się od całego świata? Postaw na słuchawki bezprzewodowe – sprzęt nowoczesny i gwarantujący wygodę w każdej sytuacji. Najpierw jednak zastanów się, który rodzaj będzie dla Ciebie lepszy – douszny czy nauszny.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym charakteryzują się słuchawki bezprzewodowe?
- Dla kogo lepsze będą douszne słuchawki?
- Kiedy zdecydować się raczej na modele nauszne?
Słuchawki bezprzewodowe – charakterystyka
Słuchawki bezprzewodowe nie mają przewodu łączącego z urządzeniem, które emituje dźwięk – np. telefonem czy laptopem. Pozwalają więc wyeliminować podstawowy problem, którego doświadcza wielu użytkowników. Mowa tu oczywiście o wiecznie plączącym się kablu, który dodatkowo raz wydaje się za długi, innym zaś razem – zdecydowanie za krótki. Ze sprzętem nadającym dźwięk słuchawki te łączą się zdalnie – zazwyczaj za pośrednictwem systemu Bluetooth, choć bywają też modele, które do działania wykorzystują transmisję radiową lub wi-fi. Zależnie od rodzaju połączenia charakteryzują się one różną jakością dostarczanego dźwięku. Duże znaczenie mają także inne parametry.
Impedancja, czyli odporność na szumy, przy normalnym użytkowaniu powinna wynosić ok. 16–64 omów. Gdy osiąga niższe wartości, słuchawki są jednak głośniejsze – co dla wielu osób ma pewne znaczenie. W niektórych modelach mamy też do czynienia z funkcją tzw. aktywnej redukcji szumów (ANC – akronim rozwijany po angielsku jako active noise control lub active noise cancelling). Pozwala ona na wygłuszenie hałasów pochodzących z otoczenia i skuteczne „odcięcie się” od świata. Pewną różnicę robi też pasmo przenoszenia dźwięku – zazwyczaj jego wartość znajduje się na poziomie 16–20 GHz. Wiele słuchawek bezprzewodowych daje też możliwość wykorzystania różnych efektów dźwiękowych – np. tych dopasowanych do rodzaju muzyki, jakiej zwykle słuchamy.
Słuchawki bezprzewodowe douszne
Słuchawki bezprzewodowe dzielimy też na modele douszne i nauszne. Te pierwsze odznaczają się niewielkim rozmiarem, a mimo to pozwalają na całkiem długi czas działania. Dodatkowo często oferowane są w zestawie z etui, które ma wbudowany powerbank – co pozwala szybko podładować sprzęt, gdy bateria jest na wykończeniu. Nowoczesne słuchawki douszne bezprzewodowe mają też specjalne przyciski – wielofunkcyjne sensory, pozwalające zdalnie sterować urządzeniem nadającym dźwięk. Niektóre modele są też wyposażone w znacznie więcej funkcji, np. automatycznego pauzowania odgrywanej muzyki po wyjęciu słuchawki z ucha.
Słuchawki douszne są przeznaczone przede wszystkim dla tych osób, które potrzebują takiego akcesorium do użytku codziennego, niewymagającego realizacji „zadań specjalnych”. Sprawdzą się więc np. podczas spacerów, w drodze do pracy czy w trakcie podróży. Tego rodzaju modele są bardzo wysoko cenione także przez zapalonych sportowców, którzy lubią umilić sobie trening muzyką, a jednocześnie nie chcą się martwić o kabel plączący się pod rękami podczas intensywnego ruchu. Słuchawki douszne zazwyczaj są podłączane do smartfona i często można z ich poziomu np. odbierać czy kończyć połączenia telefoniczne. Stanowi to bardzo wygodne rozwiązanie, niemniej należy pamiętać, aby wybrać taki model, który nie będzie wypadał z uszu – co zapewni pełną wygodę użytkowania.
Słuchawki bezprzewodowe nauszne
Słuchawki bezprzewodowe nauszne mają z kolei dość masywną, zamkniętą konstrukcję. Pozwala to znacznie lepiej wyeliminować hałas z otoczenia i skupić się stricte na odtwarzanym dźwięku. Większość modeli jest wyposażona w mikrofon na specjalnym wysięgniku, który umożliwia prowadzenie rozmów przez telefon czy komunikatory internetowe. Na słuchawkach nausznych znajduje się też zwykle wielofunkcyjny panel sterowania, pozwalający na dostosowanie głośności i jakości dźwięku do własnych potrzeb. Ponadto niektóre modele zostały wzbogacone np. o czytnik kart microSD, które mogą stanowić źródło odtwarzanych plików muzycznych – bez konieczności zdalnego połączenia ze smartfonem, tabletem czy komputerem.
Nauszne słuchawki oferują zwykle dźwięk bardzo wysokiej jakości. Sprawdzą się więc w przypadku audiofilów i osób wyczulonych na najmniejsze niuanse odtwarzanej muzyki. Większość modeli charakteryzuje się skuteczną redukcją szumów i zakłóceń, mocnym basem i innymi efektami pozwalającymi na „podkręcenie” dźwięku. Wśród bezprzewodowych słuchawek nausznych wyróżniamy też te o specjalnym przeznaczeniu. Należą do nich m.in. modele gamingowe. Są to zazwyczaj potężne słuchawki multimedialne, doskonale wyciszające otoczenie i dające efekt dźwięku przestrzennego – co pozwala w pełni skupić się na grze. Niezbędny w nich mikrofon umożliwia porozumiewanie się z innymi graczami. W przypadku słuchawek nausznych ważne jest to, aby wybrać model nieuciskający głowy i dobrze „obejmujący” uszy.
Czujesz, że słuchawki bezprzewodowe to zdecydowanie akcesorium dla Ciebie? W takim razie zastanów się, który rodzaj wybrać: nauszny czy douszny, a następnie przejrzyj konkretne oferty znajdujące się tutaj – i ciesz się wygodą użytkowania oraz dźwiękiem najwyższej jakości!