Kupiłeś właśnie swój pierwszy samochód i nie możesz doczekać się, aż będziesz mógł przetestować go w długiej trasie? Zanim zaczniesz w pełni cieszyć się swoim nabytkiem, będziesz musiał uregulować wszystkie kwestie prawne. Co musi zrobić każdy świeżo upieczony właściciel używanego wozu? Sprawdź nasze rady!
Umowa i opłata PCC
Podstawowym dokumentem potwierdzającym, że nabyłeś prawa do samochodu, jest umowa zawarta między Tobą a sprzedającym. Nie musisz samodzielnie jej konstruować. Aby mieć pewność, że dokument będzie zawierał wszystkie niezbędne dane, watro skorzystać z gotowego wzoru dostępnego w sieci. Koszty, jakie musisz ponieść, nie ograniczają się do zapłaty za auto. Każda osoba nabywająca wóz jest zobowiązana do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych wynoszącego zawsze 2% od sumy transakcji. W tym celu należy złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację PCC-3, a następnie przelać stosowną sumę na konto.
Rejestracja
Kupno nowego samochodu (a dokładniej – zmiana właściciela pojazdu) pociąga za sobą konieczność ponownej rejestracji wozu w Wydziale Komunikacji. Ważne jest, aby zrobić to przed upływem 30 dni od daty zakupu. Pamiętaj o tym, że urzędnik odmówi rejestracji, jeśli samochód nie będzie miał ważnych badań technicznych.
Ubezpieczenie
Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest wykupienie polisy OC. Podstawowe ubezpieczenie komunikacyjne należy zakupić nie później niż w dniu rejestracji. Podczas wizyty w biurze ubezpieczeń agent z pewnością zaproponuje jeszcze dodatkowe polisy, AC i Assistance, z których możesz, ale nie musisz skorzystać. Kupno rocznego ubezpieczenia może okazać się niemałym wydatkiem. Aby zminimalizować ponoszone koszty, warto przed podpisaniem umowy wejść na stronę mfind.pl i porównać ze sobą oferty czołowych towarzystw.