Aby ustrzec się przed pochopną decyzją oraz nie dać się omamić licznym reklamom telewizyjnym, zanim sięgniemy po pierwszy lepszy kredyt warto zapoznać się z podstawowymi pojęciami. Możemy spotkać liczne hasła, które głoszą, że: mamy szansę na darmowy kredyt, odsetki wynoszą 0%, kredyt całkowicie za darmo. Wszelkie te hasła powinien rozwiać fakt, że bank nie działa charytatywnie i na udzielaniu kredytów zarabia, a więc nie może być od darmowy. Zanim więc zaciągniesz zobowiązanie musisz wiedzieć co składa się na całkowity koszt kredytu.
Kapitał kredytu
Jest to największa część kredytu. jest to kwota, którą pożyczamy od banku. Jasne jest także to, że tyle ile bank przekazał nam zgodnie z zawartą umową, tyle też będziemy musieli mu oddać, spłacając raty kredytu.
Odsetki
Kolejną bardzo ważną częścią decydującą o całkowitym koszcie kredytu są odsetki od kapitału kredytu. Górną granicę wysokości odsetek ustala ustawodawca. Bank ma więc swobodę w kształtowaniu wysokości odsetek, byle by nie przekraczać ich górnej granicy. Każdą rata kredytu spłacamy część kapitału oraz część odsetkową.
Dodatkowe koszty kredytu
Dodatkowe koszty kredytu, a raczej ich wysokość nie jest nigdzie uregulowana. Z tego powodu banki mają całkowitą dowolność w kształtowaniu ich wysokości. Z tego powodu musimy być bardzo czujni. To właśnie kwota kosztów dodatkowych kredytu często przesądza o tym, że całkowity koszt kredytu jest bardzo wysoki. Do dodatkowych kosztów kredytu zaliczamy przede wszystkim prowizję dla banku za udzilelenie kredytu. jej wysokosć jest zależna tylko i wyłącznie od banku. Koeljnym popularnym kosztem jest ubezpieczenie kredytu. Często, zwłaszcza przy niskich kredytach, możemy z niego zrezygnować. Jednak bank rzadko o tym informuje. Może także zdarzyć się tak, że bank swoją deyzję o udzieleniu kredytu uzależnia właśnie od tego, czy skorzystamy z ubezpieczenia. Rezygnacja z ubezpieczenia obniży całkowity koszt kredytu. Jednkaże w przypadku utraty płynności finansowej nie mamy żadnego zabezpieczenia. Do dodatkowych kosztów kredytów zaliczamy także opłaty notarialne, prowadzenie konta czy ustanowienie hipoteki na rzecz banku przy kredycie hipotecznym.
RRSO
Aby najszybciej porównać i wybrać najtańszy kredyt należy kierować się wskaźnikiem RRSO czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania. Jest to wyrażona w procencie, całkowita kwota kredytu w stosunku rocznym. Co do zasady im niższy wskaźnik tym kredyt jest tańszy. Należy jednak pamiętać, że tańszy niekoniecznie oznacza najlepszy. Przy kredytach trudnych oraz opiewających na wysokie kwoty warto nie tylko porównać kredyty za pomoca kalkulatora kredytowego ale i skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy kredytowego.
Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy przy konsolidacji swoich kredytów koniecznie odwiedź stronę firmy Habza Finanse https://habzafinanse.com.pl/ firma specjalizuje się w trudnych kredytach, pomaga wyjść z pętli zadłużeń.