Audyty stały się ważnym elementem kontroli nad działaniem przedsiębiorstwa. Jeszcze kilkanaście lat temu było to groźne słowo i zdawało się że jest synonimem drobiazgowej kontroli. Teraz coraz częściej przedsiębiorcy mimo braku obowiązku decydują się aby biegły rewident przeprowadził go w ich organizacji.
Jak wyglądać powinien wzorowy audyt?
Przede wszystkim audyt finansowy wykonywany przez biegłego rewidenta to badanie które ma na celu potwierdzenie rzetelności sprawozdania finansowego sporządzonego przez firmę lub przez zewnętrzną jednostkę na jej zlecenie. Nie powinien kojarzyć się negatywnie – jest to narzędzie pomocnicze. Niestety prasa często używa nazwy audyt w niekorzystnym kontekście, stąd wiele obaw narosłych wobec tego terminu. W ramach przeprowadzonej rewizji finansowej biegły rewident wykonuje szereg testów.
Testy przeglądowe mają ocenić istniejący system kontroli działający w ramach przedsiębiorstwa, jego funkcjonowanie oraz to czy rewident może polegać na metodyce prowadzonej w organizacji. Inne testy dotyczą zgodności sprawozdania finansowego ze stanem rzeczywistym. W przypadku odbiegania danych od rzeczywistych liczb może okazać się, że sprawozdanie finansowe posiada kardynalne błędy. W ramach działań dokonuje się kontroli różnych obszarów działania przedsiębiorstwa, począwszy od systemu ewidencji operacji gospodarczych, systemu windykacji należności aż do kontroli środków pieniężnych i procedur prowadzonych z płatnościami podatku od towarów i usług.
W których organizacjach trzeba przeprowadzać audyt?
Ustawa o rachunkowości jasno precyzuje wszystkie organizacje, które mają obowiązek wykonywać sprawozdanie finansowe, a tym samym w których może zostać przeprowadzony audyt finansowy. Są to banki i instytucje ubezpieczeniowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo – kredytowe. Składane sprawozdanie finansowe umacnia wiarygodność tych instytucji rynku finansowego. Sprawozdanie finansowe i rewizja finansowa jest także przewidziana dla spółek akcyjnych, przedsiębiorstw powyżej 50 etatów, o przychodach netto wyższych niż 5 milionów euro lub suma aktywów wynosiła co najmniej 2,5 miliona euro na koniec roku obrachunkowego. Coraz częściej także inne jednostki, przedsiębiorstwa czy stowarzyszenia decydują się na audyt finansowy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC