Współcześnie otwarte rynki pracy w obrębie całej Unii Europejskiej zachęcają nas do tego, aby szukać miejsca pracy poza granicami naszego kraju. To szczególnie kusząca opcja dla specjalistów czy inżynierów, których wykształcenie oraz umiejętności cenione są przede wszystkim w branży motoryzacyjnej, przemysłowej. Czy praca za granicą to dobre rozwiązanie? Jakie możliwości i zagrożenia czekają na osoby decydujące się na emigrację zarobkową?
Szeroki wachlarz możliwości
Praca za granicą to przede wszystkim możliwość na stały rozwój. Duże, zagraniczne korporacje i firmy stawiają na poszerzanie wiedzy pracownika, oferując mu bezpłatne szkolenia, kursy, delegacje. W czasie pracy pracownik może również korzystać z licznych udogodnień i benefitów – jest to również sposób na to, aby zatrzymać specjalistę w konkretnej firmie.
Otrzymując zatrudnienie za granicą wiele firm organizuje pracownikowi zza granicy start w nowym kraju, m.in. udostępniając mieszkanie służbowe czy też zapewniając mu odpowiednie ubezpieczenie. W wielu korporacjach pracownicy zza granicy mogą także liczyć na pomoc oddelegowanego pracownika. Pamiętajmy, że pracując za granicą konieczne jest odprowadzanie podatków. Zwrot podatku za pracę w Niemczech może okazać się wysoki – warto więc pamiętać także o rozliczeniach.
Wyzwania w pracy za granicą
Praca za granicą wiąże się przede wszystkim z przeprowadzką. W przypadku singli nie jest to tak skomplikowane jak w przypadku osób posiadających rodzinę, dzieci. Przeprowadzka całej rodziny nie zawsze wchodzi w grę. Problemem może być również zaklimatyzowanie się w innym kraju, w innej kulturze. Praca za granicą wymaga również zorganizowania sobie życia na miejscu: dotyczy to znalezienia mieszkania, ubezpieczenia się, założenia konta w banku.